Selge sõnumi auhinna võistlus

Kuni 29. septembrini saab aadressil selgekeel.ee esitada võistlustöid esimesele selge sõnumi auhinnale, et tunnustada ettevõtteid ja organisatsioone, kes suhtlevad avalikkusega arusaadavalt. Üks võistluse korraldajaid on Eesti Keeletoimetajate Liit.

Kasutusjuhend, üürileping, majajuht, protokoll, mobiilirakenduse piktogramm, toidupoe reklaamleht, e-uudiskiri, telereklaam, erialaajakiri – neid ja paljusid teisi infosõnumeid vajame oma töö- ja eraelus iga päev. Millise järgi oli lihtne tegutseda ning millist tuli mitu korda uurida, et mõista, mida soovitakse?

Võistlusel saab osaleda neljas kategoorias ning võitjad kuulutatakse välja rahvusvahelisel selge keele päeval 13. oktoobril Tallinnas.

Selge sõnumi auhind antakse välja kolmes kategoorias: parim selge sõnumiga tarbetekst, parim selge sõnumiga tarbepilt ja parim selge sõnumiga tarbetekst koos tarbepildiga. Komisjon hindab sõnumite selgust ja kasutus­kõlblikkust. Lisaks oodatakse kandidaate selge sõnumi edendaja auhinnale.

Võistlustööna võib esitada Eesti avaõiguslike ja riigiasutuste, vabaühenduste, eraettevõtete ja eraisikute loodud infosõnumeid. Võistlustöö võib esitada iga üksikisik ja organisatsioon, sealhulgas omaenda (tellitud) infosõnumi.

Selge sõnumi auhinna on ellu kutsunud Eesti Keele Instituudi, Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse, Eesti Keeletoime­tajate Liidu, Eesti Kujundusgraafikute Liidu, Eesti Disainerite Liidu ja MTÜ Hooandja esindajatest koosnev komisjon, mis koondab keele-, reklaami- ja kujundusasjatundjaid.

Selge keele (ingl plain languageclear language) liikumise algatasid II maailmasõja järel inglise juristid, kes tundsid vajadust sõnastada juriidilisi tekste kõigile arusaadavalt. Viimastel kümnenditel on liikumine levinud üle maailma ja nüüd räägitakse selgest ühiskondlikust suhtlusest kui ühest infoajastu põhivajadusest. Näiteks Rootsis on igast õigusaktist olemas üldmõistetav, n-ö selgekeelne variant ning Ameerika Ühendriikides kehtib selge keele seadus.

Selge suhtluse edendamiseks Eestis korraldati 2013. aasta septembris Tallinnas selge keele konverents, kus osales üle 300 inimese ja mille ettekanded on järelvaadatavad aadressil selgekeel.ee.

Lisateave:

Katrin Hallik, hindamiskomisjoni liige ja projektijuht (Eesti Keele Instituut), tel 617 7547, Katrin.Hallik@eki.ee

Kristel Ress, hindamiskomisjoni liige (Eesti Keeletoimetajate Liit), tel 5666 3876, kristel.ress@paevakera.ee